21. Januar 2019, 09:04:16 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 [2] 3 4 ... 7   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Određivanje završetka vrenja voćnog kljuka  (Pročitano 77001 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
mitrodus
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 7.0

« Odgovor #15 Poslato: 11. Novembar 2009, 20:20:26 »

Sta se desava ukoliko neko nema taj siromer,kako onda znati kada je ljuk prevreo??mislim da Peca ovo zna.Poooz
Sačuvana
DarkoK
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Starost: 39

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 6.0

« Odgovor #16 Poslato: 11. Novembar 2009, 22:45:21 »

Na osnovu iskustva ili da proba vino i oseti da li je još uvek slatko.
Sačuvana

“U vodi ćeš videti svoje lice a u vinu vidiš izraz svoje duše.”
alambik
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 8.0

« Odgovor #17 Poslato: 11. Novembar 2009, 22:55:48 »

Може се користити.
Сви хидрометри мере, у ствари, специфичну тежину течности и то по принципу Архимедовог закона (свако тело уроњено у течност истисне толико течности, толику масу течности, колико је само тешко).
Дакле, код кориштња било ког хидрометра важне су две ствари. Прва је коректно мерење специфичне тежине а друга је интерпретација резултата.
Да би се тешност прецизно мерила мора да буде што је могуће бистија и да нема слободног гаса у њој јер и један и друга појава стварају грешку у мерењу. Наравно, ако говоримо о прецизном мерењу. Ако говоримо о мање прецизном мерењу, са мањим и јефтинијим широметрима, грешка коју прави мутан мошт мања је од резолуције самог мерног инструмента па је непотребно мошт филтрирати јер то неће дати другачији резултат мерења.
Друга ствар је интерпретација резултата.
Скала на широметру већ је урађена тако да показује резултат као да је реч о чистој смеси воде и шећера. Наравно, кад мерите преврели мошт онда у њему, поред воде, киселина, и чега све не осталог, има и алкохола и, можда, и још мало непреврелог шећера. Зато је потребно за сваку комину знати које вредности значе да је врење завршено.
Кад то не би било тако, и кад би комина била вода и шећер, а да приликом мерења алкохол можемо одвојитити на страну, комина би преврела кад је вредност 0. Како шећер прелази у алкохол, у идеалним условима, кад комина преври вредност је испод нуле, јер је шећера више нема а алкохол је лакши од воде.

Дакле, видите да мерењем специфичне тежине, како год окренемо, није могуће сазнати да ли је комина потпуно преврела или не. Да бисмо то одредили служимо се мерењем и искуством. У литератури ћете често наћи податке да, рецимо, шљивова комина, или нека друга, кад је потпуно преврела, има вредност око 10 Ексла. То је искуствени податак и важи за одређени квалитет воћа.
Sačuvana
peca50
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Starost: 68

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.15

« Odgovor #18 Poslato: 11. Novembar 2009, 23:53:26 »

Sta se desava ukoliko neko nema taj siromer,kako onda znati kada je ljuk prevreo??mislim da Peca ovo zna.Poooz
Jednostavno: Ako se vrenje smirilo(nema šuštanja u sudu gde se odvijala fermentacija), i obavezno probom na ukus, ako više nema slatkasti ukus. Vino probati posle pojedene jabuke, ili na gladno. Jer ako ste jeli začinjena i slana jela vino će vam biti slatko!
Sačuvana

Sve sto trazim od vina je da uzivam u njemu!
Hemingvej
krusko
Neaktivni član
*

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:

« Odgovor #19 Poslato: 04. Novembar 2010, 21:55:14 »

U bure od 200l sam stavio sljive( velike sljive kao velike bijele ) koje su imale 14 % ili "bricks" prirodnog
 secera( mjerio sam sa jednom uspravom za koju neznam ime). U bure sam dodao 12kg braon secera i 250gr kvasca i to izmjesao dobro dva puta u dva dana. Bure je u prostoru u kojem je temperatura bila u prosjeku 20C prvih 20tak dana, a sada vec 20tak dana na 12C prosjeka. Sada u buretu: kolac je skoro potonuo ispod vrha soka (kom je veoma voden kao razredjeni sok)...sa istom spravom sa mjerio secer koji je sada 7 stepeni "bricks".. Dali je 7% secera ne-fermentisano?  Jeli preporuceno da ponovo kom stimulisem i pokusam fermentisati ostatak? Kada je fermentacija zavrsena i kada je najoptimalnije da pecem rakiju?
 Hvala
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Firefox 3.6.12

« Odgovor #20 Poslato: 04. Novembar 2010, 22:27:30 »

Ovako kako si opisao uz neku malu pretpostavku, odgovor je, peci rakiju odmah, fermentacija je završena. 
Brix je mjera suhe materije, za šljivu na kraju fermentacije pokazuje oko 4, plus pokazuje alkohol koji si dobio vrenjem.
Ti si ubacivao šećer pa ga imaš više nego normalno, tako da ti ovih 7 govori da si malo i zakasnio.
Skini bar dio te kape i baci, skini je minimalno do onog zdravog dijela sa lijepom svijetlom bojom fermentisane šljive i požuri sa pećenjem.
Sačuvana

Znanje se množi dijeljenjem.
U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
KizaHood
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Starost: 45

Windows XP
Browser:
Firefox 3.6.12

« Odgovor #21 Poslato: 04. Novembar 2010, 23:21:00 »

...kolac je skoro potonuo ispod vrha soka...

Au...

Peci to odma', ali ODMA'.

Kad krovina pocne da tone, to je jedan od znakova zaustavljanja vrenja. Sad, da li je 100% prevrelo ili ne (tj. da li je vrenje stalo zato sto nema sta vise da previre ili je nesto drugo u pitanju, npr. niska temperatura), to je ovde manje bitno. Cim krovina pocne da tone, treba odma' peci, makar i da nije 100% prevrelo. Ako odma' ispeces, a da nije potpuno prevrelo, dobices nesto manje rakije nego sto je moglo u idealnim uslovima; sa druge strane, ako cekas moze ti se desiti da ti se sve ukvari, sto je, slozices se, mnogo gore.

Od zdrave komine koja nije potpuno prevrela moze se dobiti dobra rakija; sa druge strane, od komine koja je potpuno prevrela, ali se ukvarila, ne moze se dobiti dobra rakija.
Sačuvana
bane30
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Starost: 43

Windows XP
Browser:

« Odgovor #22 Poslato: 12. Maj 2011, 20:39:01 »

Inace ako mogu da dodam na ovoj temi ja letos uopste nisam uspeo da profiltriram promesani kljuk tako da nisam mogao ni da mrim ali kad sam posle par dana izvukao tecnost bez mesanja sve je bilo ok, dal sam pogresio ne znam...
Sačuvana
Gnusmas
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #23 Poslato: 11. Septembar 2012, 19:41:48 »

Danas sam merio Oechsle (ili kako se već zove) širometrom kljuk kajsije i dobio rezultat 13 OE pri temperaturi 23C. (verovatno kad bi se korigovalo po 0,2 po stepenu bilo bi malo drugačije)
Sobzirom da u Tablicama (sa uputstva) za traženje procenta Šećera nema broja ispod 40OE, mislim da je vrenje gotovo, pa da krenem sa pečenjem?

Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #24 Poslato: 11. Septembar 2012, 19:56:12 »

Kajsija zavržava sa vrenjem kada ovaj rezultat bude tu negdje, što zavisi od sorte, klime i drugih faktora. Pokušaj u naredna 2-3 dana dnevno pratiti promjene na širometru. Ako nema kretanja prema 10-11ºOe, što bi mi bilo primjerenije, onda je možeš destilisati.   
Sačuvana

U potragu za istinom se može krenuti samo onda kada se dovede u pitanje neko vjerovanje koga smo se do tada čvrsto držali.
Gnusmas
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #25 Poslato: 12. Septembar 2012, 16:41:31 »

Izmerio sam i danas i pokazivao je širometar 10,2 OE na 27C sa korekcijom to bi bilo 12,6 OE,
a juče je pokažao sa korekcijom, ako ne grešim 14,6 OE
Usput sam u izorak kojim sam merio šećer ubacio kvasca malo (po uputstvu širomera) da vidim oće li sutra/prekosutra da pokaže istu ili nižu vrednost.

Kljuk tek tu i tamo izbaci po klobukčić Sad
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #26 Poslato: 12. Septembar 2012, 17:28:36 »

Očigledno da vrenje još traje.
Ovo sa dodavanjem kvasca na uzorku, u ovoj fazi vrenja, ti je dobra stvar jer se tako vidi do koje mjere će inače da ide skala na širomjeru u ovoj godinu. 
Sačuvana

Gnusmas
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #27 Poslato: 15. Septembar 2012, 11:58:00 »

Izvinjavam se što ne poslah poruku juče, ali sam dva dana čekao ne bi li video neku promenu na širomeru ili je nema ili je jako zanemarljiva pa se ne primećuje.
I ono što sam probao u uzorcima (dva uzorka u koja sam dodao kvasca u prahu, pekarskog, istekao je rok pre 1m, ako je to problem, al ponoviću u svakom slučaju sa svežim)
1. u jednom deluje da se malo smanjila količina šećera. na skoro istu vrednost
2. u drugom juče je pokazivao čak višu vrednos šećera, al danas ponovo na starom,

Sve u svemu ispada kao da nema šećera, ponoviću sutra ovo sa uzorcima i sa sveže pakovanim kvascem,
ali koji je nabrži mogući proces vrenja za 500kg kajsije (mnogo mi je sumljivo da to bude ovako kratko).
Sačuvana
bistrica
Administrator

Van mreže Van mreže

Windows NT 6.1
Browser:
Safari

« Odgovor #28 Poslato: 15. Septembar 2012, 14:42:29 »

Nikakvo čudo da pri ovakvim temperaturama vrenja ono i bude završeno za ovih tvojih 8-10 dana. Ako si mjerio 23 i 27 °C šesti sedmi dan, onda si na početku i u burnom vrenju imao temperaturu kljuka blizu 30°C. Pored količine šećera temperatura je jako važan faktor koji određuje dužinu trajanja fermentacije.  

Ovdje samo još moram napomenuti da je kod ovakvih mjerenja, naročito kod onog uzorka sa dodanim kvascem, važno promućkati sadržaj kako bi CO2 napustio tečnost, inače bi mogao uticati na tačnost mjerenja.  
Bitno je još da sva mjerenja budu obavljena sa izbistrenom (profiltriranom) širom kako bi bila usporediva.
Ako je dodani kvasac u boci, ako je ona plastična, i ako je bila na sobnoj temperaturi ova dva dana, stvorio CO2 koji bi primijetio po „tvrdoj“ plastici, i ako je ta boca bila začepljena pa bi njenim otvaranjem primijetio šištanje kao kod otvaranja mineralne vode onda ti nije dobar način pripreme uzorka za mjerenje širomjerom.

Nije toliko problem ovo sa rokom kvasca koliko može da bude temperatura i vlažnost mjesta na kojem je čuvan. Nego izmjeri i napiši šta imaš u posudi za vrenje, temperaturu i °Oe, vjerovatno je vrijeme za destilaciju. Još 1-2 dana nije problem ali preko toga može da bude, naročito na višim temperaturama.
Sačuvana

Gnusmas
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Safari

« Odgovor #29 Poslato: 15. Septembar 2012, 19:16:20 »

U pravu si prvih dana je em bilo toplo napolju, em je bilo toplo u kacama, možda i više od 30°C

Evo ovako, uradio sam po uputstvu sa širomera, u dve plastične boce (od koka-kole od 2l) uzeo sam uzorke iz kaca, sa crevom ...
... evo dok pišem ovo, ukapirao sam da sam napravio grešku u startu, nisam promešao kljuk (kominu) u kacama pre uzimanja uzorka da ne bi bila mutna, baš sam se čudio kako sam se prvi put namučio dok sam cedio (filtrirao) uzorke... tu je greška

...al nema veze da napišem do kraja, kako sam grešio (radio na dalje po uputstvu) ... stavio kvasac, dobro promućkao da se rastvori u uzorcima, ostavio sam odvijene čepove flaša, stavio parče vate umesto čepa da ne ulaze mušice i posle dva dana dobro uzorke promućkao i pustio da se stalože i očitavao vrednosti, koje su očigledno pogrešne jer nisam promešao kljuk odakle sam uzeo uzorke.

Tako da nije bila tvrda flaša od pritiska, pa ni šištanja, ali džaba uradiću sutra sve ispočetka ako nije kasno i ako ima svrhe, ovde je sada temperatura spoljašnja oko 15°C

Posuda u kojoj se nalazi kajsija je plastično bure bez poklopca od 1000 l. a kajsije ima 2/3 visine, sada sam u poseti kod prijatelja (tast i tašta Smiley tako da tek sutra (ako nas puste da odemo) mogu da uzmem ponovo uzorke (promutiću kominu pre uzimanja) i kad profiltriram izvršiću merenja ...

Kupiću kvasca da ponovo odradim isto , ako dobijem drugačije rezultate sa promešanim komom.
Sačuvana
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 7   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.019 sekundi sa 21 upita.