22. Februar 2019, 01:47:31 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Stranice: 1 [2] 3 4 ... 18   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Smanjivanje procenta alkohola na zeljenu jacinu  (Pročitano 176036 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
alambik
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 8.0

« Odgovor #15 Poslato: 24. Avgust 2009, 21:31:35 »

Па кад бих пуштао "срце" све док не добијем жељену јачину то би значило да узимам патоку у ракију и тад не бих говорио о разређивању. То би онда било хватање жељене јачине директно испод казана.
Разређујем прокуваном (и охлађеном) водом.
Sačuvana
tihi
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac

Windows Vista
Browser:
Microsoft Internet Explorer 7.0

« Odgovor #16 Poslato: 25. Avgust 2009, 09:48:53 »

hvala,
Sačuvana
peca50
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Starost: 68

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.13

« Odgovor #17 Poslato: 25. Avgust 2009, 11:44:00 »

Ja ću da još jednom da ponovim način izračunavanja, koliko treba destilovane vode da bi se dobila željena jačina rakije:
Naprimer: Imamo rakiju koja ima jačinu  60% a želimo da je svedemo na jačinu 48%.
I evo kako=  60:48=1,25, dobijeni rezultat pokazuje da na svaki litar rakije jačine 60% treba da dodamo 0,25l destilovane vode. I to je najednostavniji način za amatersko skidanje jačine, a i nema velikih odstupanja ni kod profesionalnog, jer se sa proverom dobijene jačine može izvšiti fina korekcija.
I vrlo važna preporuka: vodu sipajte u rakiju, a ne rakiju u vodu prilikom razblaživanja. Ako sipate rakiju preko vode ostaće da pliva kao specifično lakša tečnost i neće se ujednačiti, a prilikom provere dobijene nove jačine, nećete imati pravu očitanu jačinu!!!
Sačuvana

Sve sto trazim od vina je da uzivam u njemu!
Hemingvej
alambik
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:

« Odgovor #18 Poslato: 25. Avgust 2009, 12:20:23 »

Ево да и ја поновим онда још једном:

То је сасвим задовољавају начин за аматере али за професионалце није.
У Пецином примеру потребна количина воде није 250 мл него 259. Ово значи да на 100 литара такве ракије за разређивање неће требати 25 литара воде него 25,9, то јест скоро цела литра више.
Или, ако додамо само 250 мл по литри, ракија неће бити 48% него скоро 48,4%.
Овде где сам ја дозвољено одступање јачине пића од оног које стоји на етикети је 0,4% што значи да смо непрецизним разблаживањем већ поништили сву маржу и ако узмемо још у обзир непрецизности у мерењу лако нам се може догодити да смо поглрешили можда и за цели степен, а то онда вуче са собом и високе казне за привредни преступ.
Sačuvana
ano
Stariji član

Van mreže Van mreže

Starost: 52

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 6.0

« Odgovor #19 Poslato: 25. Avgust 2009, 18:17:17 »

Vec trecu godinu za redom pecem rakiju i nikada mi se nije zamucivala rakija kada sam je razredivao.Licno vise volim da je razredim destilovanom vodom ,nego da pustam patoku i da sa njom skidam jacinu .Medutim ove godine mi se treci put desilo da pri procesu sipanja destilovane vode rakija se zamuti.Dva puta sam koristio destilovanu vodu kupljenu u apoteci.Cudno mi je bilo sto mi se u sva tri slucaja pri prvom dodavanju vode sve normalno odvijalo ,tek iz nekog treceg puta mi se zamucivala rakija.Razlog sto sam iz vise puta razblazivao je nedostatak des.vode,pa sam to radio u etapama.Inace radi se o lozi.Molim misljenje i razlog sto mi se to desava.Napomena da su sudovi ekstremno cisti (stakleni).
Sačuvana
alambik
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:

« Odgovor #20 Poslato: 25. Avgust 2009, 23:47:31 »

Замућења има разних али ми овде говоримо о замућењу које је последица етеричних уља у јакој ракији који су отопљени у алкохолу и који, кад се ракија разреди, више не могу у том проценту да буду отопљени, па направе замућење.
Ако ви кажете да вам се мање-више иста лоза пре није замућивала, а сада се мути, онда ја не знам одговор на ваше питање.
Ја бих посебно од лозоваче очекивао да се мути.
Вероватност за замућивање (поред тога од које врсте грожђа је прављен ком) тиме је већа што је лозовача јаче ухваћена и што се мора на нижу вредност разредити. Ако кажете да вам је лозовача у препеку била 70% и да сте је разредили на 40%, онда вам одмах могу рећи да нема шансе да се не замути.
Критично почиње бити кад се дође на 50% и према доле. Тад видите да се полако, али све више и више мути.
Шта урадити?
Па могу две ствари. Једна је да оставите тако замућену ракију неколико месеци да стоји. Она ће се највероватније поново избистрити створивши фини бели талог на дну. А можете и да је принудно бистрите, филтрирањем или бентонитом.
Међутим, како год да је бистрите избистрена ће бити приметно неутралнија на укусу и букеу јер онај талог садржи велику количину етеричних уља кје ракији управо и дају шмек.
Друга могућност је оно што кизахуд предлаже. Значи да сирову ракију за препек разредите са доста воде и да је онда ухватитие на јачину између 20 и 22 града (50 - 55%). Сад кад је будте разређивали на рецимо 45% неће се замутити.

Постоји и трећа могућност али не за Србију!
Овде сам виђао да неки мали произвођачи ништа не раде него је продају мутну! Ставе на етикету да је то природна и нефилтрирана ракија.
У Србији то неће ићи јер је један од важних елемената у процењивању квалитета ракије и бистроћа.
Sačuvana
žure
Stariji član

Van mreže Van mreže

Starost: 47

Windows Vista
Browser:
Opera 9.64

« Odgovor #21 Poslato: 26. Avgust 2009, 00:08:33 »

Alambik ako biste mogli da pojasnite ovo vaše objašnjenje iz prethodnog posta.Na koji način ili kojom računicom ste došli to toga da je na 100l rakije potrebno dodati 259ml vode a ne 250ml.Po formuli koju je dao kazanpasa dobija se tačno 250ml.Po Jovićevoj tablici je to 259ml.Baš sam se našao u čudu tek mi sada ništa nije jasno,zašto se to ne poklapa.A sa druge strane ako imate rakiju jačine 70% a želite jačinu od 50% onda po formuli ispada da treba razblažiti sa 400ml a po Jovićevoj tablici ispada sa 390ml.Budite ljubazni pa pojasnite malo ove razlike.
Sačuvana

In vino veritas - u vinu je istina
alambik
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:

« Odgovor #22 Poslato: 26. Avgust 2009, 01:39:51 »

Зашто се рачун и пракса не поклапају потпуно говорили смо неколико постова више. То је зато што се алкохол и вода сажимају, то јест литра воде помешана са литром алкохола не даје 2 литре раствора него нешто мање.
Рачун одговора кад би дало тачно 2 литре.
За колико мање даје за толико рачун греши.
Ово значи да увек нешто више воде треба додати него што по рачуну испада.
Ја немам те Јовићеве таблице (али имам неке друге) и мислим да сте за разблаживање 70% ракије на 50% криво гледали у табелу. Ту вредност од 390 мл имате ако хоћете разредити на 51%.
Погледајте још једном добро и пазите да гледате одговарајућу колону.
Sačuvana
tihi
Mlađi član
**

Van mreže Van mreže

Windows Vista
Browser:
Microsoft Internet Explorer 7.0

« Odgovor #23 Poslato: 26. Avgust 2009, 13:45:03 »

Uh, na koliko stvari se mora obratiti paznja kod "obicnog" razblazavanja alkohola Smiley

Koji metod bi preporucili prilikom razblazavanja rakije? Prije sve ga mislim da li potrebna kolicina dest. vode treba da se sipa odjednom ili na tri puta ( ili mozda vise )? Da li to radite prije sipanja rakije na odlezavanje ( u burad ) ili evt. kasnije?
Mozda su vama ova pitanja jednostavna ali s obzirom da sam pocetnik meni su jako vazna.

Hvala
Sačuvana
alambik
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:

« Odgovor #24 Poslato: 26. Avgust 2009, 14:31:04 »

Разблаживање се врши након зрења. Дакле, дестилат се чува јак у бурадима и тек кад је превиђено време за зрење истекло приступа се разблаживању.
Обавезно се сипа, а то је већ неколико пута пре речено, вода у ракију, а не обратно. Температура воде и ракије мора бити уједначена и сипа се полако уз стално мешање.
Боље је разређивање урадити у неколико пута. Рецимо прво разредити 70% на 60%, па након пар дана на 50% и онда коначно, након још пар дана, на 45%, или 42%, то јест на колико желимо. Ово због тога што се вода и алкохол споро мешају. Ово знамо и из праксе. Кад меримо јачину ракије испод лулице резултат је увек већи него што је стварно и тад се обично каже да ће "спасти" још који гради, кад се `олади. Међутим та ракија нема шта да се хлади (ако је вода у табарци хладна) јер излази око 20 C. Ради се о томе да се вода и алкохол нису још добро измешали па градомер показује криви резултат.
Истина, највећи део мешања догоди се већ у првим секундама мешања али на потпуну измешаност треба чекати још два-три дана.
У пракси, међутим, нарочито код великих произвођача, мешање у више пута се не ради јер је то пуно посла. Треба све припремити за мешање (ракију преточити у судове за мешање, итд. а онда тек мало измешати да бисмо све морали да понављамо још неколико пута.
Sačuvana
boss
Stariji član

Van mreže Van mreže

Starost: 71

Windows XP
Browser:
Firefox 3.0.13

« Odgovor #25 Poslato: 26. Avgust 2009, 17:49:34 »

Зашто се рачун и пракса не поклапају потпуно говорили смо неколико постова више. То је зато што се алкохол и вода сажимају, то јест литра воде помешана са литром алкохола не даје 2 литре раствора него нешто мање.
Рачун одговора кад би дало тачно 2 литре.
За колико мање даје за толико рачун греши.
Ово значи да увек нешто више воде треба додати него што по рачуну испада.
Ја немам те Јовићеве таблице (али имам неке друге) и мислим да сте за разблаживање 70% ракије на 50% криво гледали у табелу. Ту вредност од 390 мл имате ако хоћете разредити на 51%.
Погледајте још једном добро и пазите да гледате одговарајућу колону.

Profesor Jović u svom "Priručniku za spravljanje rakije" na strani 98 i 99 koristi istu "nemačku" tabelu za sniženje jačine rakije, koju je postavio Alambik u svom postu na temu "Kalvados". Međutim, baš u koloni razblaženja na 50% pogrešno su upisane vrednosti koje se odnose na razblaženje na 51%. Naime, "nemačka" tabela se završava kolonom 51%, a Jovićeva kolonom 50%.
Za objašnjenje razlike između teoretskih i praktičnih vrednosti Alambik koristi termin "sažimanje", a Jović termin "kontrakcija" tečnosti, odnosno smanjenje zbirne zapremine.
Čitav ovaj forum je postavljen sa osloncem na praksu i svakako treba koristiti praktična iskustva.
Međutim, za teoretsko objašnjenje ovog fenomena (tečnosti su nestišljive) možda bi nam pomogla tabela odnosa gustine rakije (specifične težine) i % alkohola koja se očitava na alkoholometru. Ukoliko neko poseduje takvu tabelu, ili me uputi gde je mogu pronaći, bio bih zahvalan na pomoći. Možda sam na pogrešnom tragu?
Ovim osvrtom nikako ne osporavam tabelu, treba svakako koristiti onu koju je postavio Alambik, ili Jovićevu tabelu iz pomenutog priručnika ali posle ispravke zadnje kolone.
Sačuvana
cip
Zaslužni član

Van mreže Van mreže

Starost: 60

Windows XP
Browser:
Microsoft Internet Explorer 6.0

« Odgovor #26 Poslato: 26. Avgust 2009, 19:06:59 »

Aaa!  Tako je to kada Alambik i Jovic ne koriste istu terminologiju pa nam prave zabunu. Thumb whistlefly
Sačuvana
alambik
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:

« Odgovor #27 Poslato: 26. Avgust 2009, 20:56:32 »

Сажимање и контракција имају исто значење, синоними су, једино што је сажимање српска реч а контракција страног порекла.

Ја имам такву табелу, можда и шире (више података на њој) него што ви тражите, и вечерас ћу је, ако стигнем, скеновати и овде постовати.
Сада ево један пример из ње:

За волумну концентрацију алкохола од 70% стоји да је у таквом раствору масени процентулни удео алкохола 62,4% и да је то 552,5 грама алкохола по литри таквог раствора, те да је специфична тежина овог раствора, на 20 степени C, 0,8856.
Из овога се може извући следеће:
У једној литри овог раствора има, дакле, 552,5 грама алкохола и 333,1 грам воде (552,5 + 333,1 = 885,6).
333,1 грам воде је 333,1 мл воде а 552,5 грама алкохола је 700 мл воде што укупно даје 1033,1 мл воде. Ово даје вишак од 33,1 мл јер је онај рачуна направљен на 1000 мл раствора.
Ово је очигледан доказ да се алкохол и вода сажимају.

Sačuvana
alambik
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:

« Odgovor #28 Poslato: 26. Avgust 2009, 21:18:56 »

Е сад, ако бисмо у литру оног горњег раствора додали 400 мл воде, и ако би то дало укупно 1400 мл раствора, у том раствору би било 552,5 грама алкохола, или по једној литри тог раствора било би (552,5:1,4) 394,6 грама.
Ово пак значи да у том новом раствору, у једној литри, има 394,6 грама алкохола и 605,4 грама воде, што је у волумним јединицама 500 мл алкохола и 605,4 мл воде, што опет није 1 литра него доста више!
Дакле, тај рачун никако не одговара.

Исправка:

Овде сам направио грешку.
У том новом раствору нема, као што сам написао 605,4 грама воде, него (930,1 - 394,6) 535,5, што опет даје више од једне литре (1035,5) али не толико колико сам први пут написао.
Sačuvana
alambik
Zlatni član

Van mreže Van mreže

Windows XP
Browser:

« Odgovor #29 Poslato: 26. Avgust 2009, 21:43:31 »

Ево тражене табеле:

Sačuvana
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 18   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

UseBB Port by Gaia Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2007, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin

Prijatelji Foruma
rscaffe.com | rakijaizkrnjeva.org | vivis.org.rs

Stranica je napravljena za 0.026 sekundi sa 21 upita.