Ma jasno

Nisam ni imao namjeru da se oslanjam na ovaj moštomjer, kraj fermentacije utvrđujem dodavanjem kvasca.
Nego našao sam na temi Širomjer tvoj post u kojem pišeš da babva jedinca x5 daje ekslove stepene, pa ako požegača završava na 16-20 eklovih, ovo 4,5-5 babovih ispada previsoko ili je to ona varijanta da Babovi nisu pouzdani na maloj koncentraciji šećera pa pokazuju više od realnog?
Babo pomnožen sa 5 daje okvirnu vrijednost °Oe. Kod soka od grožđa jer je ovaj širomjer i baždaren po moštu koji ima sadržaj šečera oko 17% i gdje je prisutno oko 3% druge rastvorljive suhe materije. Treba samo naglasiti da sva ova aparatura i postavljene relacije isključivo služe za određivanje sadržaja šećera prije kretanja fermentacije, kada nema vrenjem stvorenog alkohola. Kada se mjeri ono što ima manji sadržaj šećera prikazuje nešto veći rezultat od stvarnog ali nije tako velika razlika.
Veći „nedostatak“ mu je što pokazuje koliko šećera ima u kilogramu mošta a ne litri jer se tamo traži takav podatak da bi se onda bliže odredio zadržaj alkohola u litri budućeg vina. To je slučaj kod vina a kod šljive je veći nedostatak što ona ne sadrži 3% nefermentirajuće RSM nego okvirnih 4-5% (ne kod svih sorti) pa se stvar kod izračunavanja mijenja. Kod određivanja završetka vrenja mijenja ga još i količina dobivenog alkohola i odnos litre i kilograma, jer nema više šećera koji je fermentirao. Sada Babo množiš sa 4 da bi preračunao u °Oe, ili njih dijeliš sa 4.
Tako da je 16-20°Oe na kraju vrenja isto što i 4-5 Babo. Svi ti nedostatci znaju biti manje važni i manje izraženi u odnosu na promjenjivost prirode kao najveći potencijalni „nedostatak“ kod voća. Varira hemijski sastav voća koji bitno određuje sadržaj nešećernog dijela RSM. Kada potpuno precizno odrediš sadržaj ukupne RSM opet si više neprecizan nego sam moštomjer jer ne znaš koliki je onaj nešećerni dio, odnosno onaj koji neće fermentirati. Tako da možeš uzeti sve što pliva i obilježiti liniju do koje uranja. Na taj način se u stvari i prave moštomjeri i to u strogo definisanim i konkretnim okolnostima. Ako se mijenjaju okolnosti normalno da se mijenja i tačnost rezultata koji oni pokazuju. Tako da nikada nije do njih nego do nas koji od njih takvih kakvi jesu očekujemo nemoguće.
Zato i kažem da čime god mjeriš, bilo kojim moštomjerom, refraktometrom, drži se orijentaciono preporučenih veličina i prati ih kroz nekih par dana na propisani način. Nema pouzdanije metode, osim one laboratorijske.