Ove godine sam , spletom okolnosti, dosta experinentisao sa fermentisovim kvascem FD 3 i enzimom safizym clar plus koji se , istni za volju, kod distributera preporučuju za koštičavo voće
A distributer za razliku od proizvođača zna za različite kvasce koji se trebaju upotrebljavati za različito voće? Nemojmo se zavaravati jer proizvođač sam tvrdi kao se radi o aromatski neutralnom soju. Hoće oni itekako prešutjeti ali teško da bi se upustili u toliku neistinu, i to na svoju štetu . Poznato je jako dobro šta soj kvasca takvih karakteristika može dati.
Kvasac nije toliko složen organizam da bi mogao razlikovati vrstu voća koju fermentira. Jedino od njegovih pojedinačnih karakteristika i od uslova fermentacije zavisi šta će i u kolikoj mjeri napraviti od svega toga.
Naglasak na ovom ispred nije samo zbog tvog pisanja nego generalno jer se marketinški često ljudima nameću i podmeću raznorazne zablude. Kao to su kvasci za vino a nisu za voće, jesu za jednu voćnu vrstu a nisu za drugu, i slične gluposti. Različiti sojevi kvasca će pod približno istim uslovima u različitim materijalima za fermentaciju dati približno sličan rezultat kada su u pitanju one generalne grupe aromatskih jedinjenja koje nastaju fermentacijom. One su nam ovdje i najvažnije. Nećemo o onim specifičnim primarnim materijama prisutnim u voću jer se one ionako generalno ne mijenjaju fermentacijom. To je u stvari jedan od razloga zašto ti je vjerovatno kajsija bolja od šljive, jer u njenoj aromi veći uticaj imaju terpenske materije. Normalno nećemo zanemariti ni kvalitet voća, uslove fermentacije, ni destilaciju, jer igraju jako važnu ulogu u konačnom kvalitetu rakije.
Dakle nema suštinske razlike između kvasaca namijenjenih za fermentaciju jabučastog i koštičavog voća. Nije bitno za šta se taj kvasac najčešće koristi nego šta konkretno proizvodi ili ne proizvodi fermentacijom u većem ili manjem obimu. Ako je neki kvasac dobar za rakiju od vina onda je zasigurno dobar i za rakiju od ostalog voća. Bez obzira da li to bilo jabučasto, koštičavo ili neko treće voće. Govorimo o voćnim vrstama. Žitarice, krompir, šećerna trska, kaktus i sl. su neka treća, četvrta... kategorija. Velika je još razlika kod kvasaca koji se upotrebljavaju za vino i onih koji se upotrebljavaju za rakije jer je u pitanju generalni uticaj tako nastalih materija na konačni kvalitet proizvoda. Kod vina je na primjer kategorija viših alkohola relativno zanemariva kategorija, ako ne iskače iz uobičajenih vrijednosti, zbog daleko manjeg obima uticaja na kvalitet vina. Kod rakija je to jedna od najvažnijih aromatskih grupacija. Dakle može se jedino pričati o onom šta konkretni soj kvasca stvara prilikom fermentacije a što je poželjno za kvalitet rakije. Takav kvasac je onda pogodan za sve rakije od voća i za sve rakije od grožđa. Da bi konkretno za ovaj kvasac koji spominješ znao koliki mu je doprinos u fermentaciji uporedi ga sa nekim drugim sa kojim si bio najzadovoljniji. Uporedi ga i sa pekarskim ako se već igraš na manjim količinama. Tek tada se ozbiljnije može o doprinosu bilo kog neutralnog soja kvasca pa i o njemu.
Rađena su mnogobrojna i jako ozbiljna istraživanja u kojima je neupitno ustanovljeno šta to kvasac treba u većoj ili manjoj mjeri stvarati da bi bio kvalitetan za rakije od voća i grožđa.
Vjerovatno si već pročitao ali je jako važno pa i presudno po kvalitet rakije zbog čega ću onaj najbitniji dio i ponoviti.
Kvasci za rakiju moraju dati povećan sadržaj estera, a uravnotežen ili relativno niži sadržaj viših alkohola i dati niske isparljive kiseline. Moraju imati nisko stvaranja acetaldehida i etila acetata. Ne smiju stvarati previše sirćetne niti stvarati previše SO2, H2S i sličnih sumpornih jedinjenja. Kod određene vrste voća uz ne baš adekvatan postupak pravljenja rakije može itekako biti važno stvaranje povećanih količina metanola, HCN, etil karbamata i sličnih po zdravlje štetnih jedinjenja koji su isto tako zavisna i od soja kvasca. Normalno nije sve ni do njega nego su jako bitni uslovi u kojima kvasac djeluje. Temperatura, prisutnost ili odsustvo kiseonika, pH ili kiselost, hranjive materije, stepen vlažnosti i inhibitori ili kočničari vrenja. Pored svih tih uslova koji su dosta poznati pa se mogu relativno kvalitetno regulisati ostaju različiti sojevi kvasca da daju glavni pečat različitoj proizvodnju aromastkih estera, viših alkohola, acetaldehida, SO2, H2S, sirćetne i drugih isparljivih kiselina. Podare nam unutar velikih i dominantnih grupa aromatskih jedinjenja njihovu pojedinačnu proporciju, za koju je inače utvrđena pozitivna aromatska korelacija. Poznato je da kvalitetne rakije imaju bolji omjer estera naspram viših alkohola, estera - isparljivih kiselina, aromatskih estera naspram etil acetata, aromatskih aldehida naspram acetaldehida, ostalih isparljivih kiselina naspram sirćetne...
Govorim o onom što si ovdje mogao pročitati...
http://www.sveovinu.com/index.php?topic=1213.msg59532#msg59532http://www.sveovinu.com/index.php?topic=1213.msg60053#msg60053... uz napomenu da jabuka u dobroj mjeri preferira kvalitetne bayanuse, pa ako ti se već neki od njih pokazao dobrim, a na primjer Lalvin QA23 jeste jer inače ne zna drugačije zato što nije neutralan nego ističe sortnost i daje povećan i kvalitetan sadržaj estera, onda ga itekako trebaš probati kod jabuke, dunje i ostalog voća. Normalno da daje izvrstan rezultat i na njima. Njega ti spominjem jer ga smatram kvalitetnim a lako dostupnim na lokalnim tržištima, za razliku od nekih drugih po meni još kvalitetnijih za rakije. Zbog kompleksnosti se ne bih zadržao samo na njemu nego bih u igru uključio najmanje još jedan kvalitetan kvasac. Izaberi neki od dostupnih sa linka.
Kod enzima je lagodnija situacija kod koštičavog voća mada ni kod njega nije baš do kraja bezazlena. Kod jabučastog, kod kruške, a naročito kod dunje zbog pektina i metanola oni mogu stvoriti teže rješiv problem. Uz kvalitetno mljevenje i sa kvalitetnim enzimom kod jabuke naprosto moraš imati odnos tečne i čvrste faze čak i kod liaza u proporciji 60:40 a kod poligalakturonaza bi on trebao biti 75:25. Ako to enzim nije dao onda ne znam za šta bih ti ga mogao preporučiti kad je rakija u pitanju.
P. S. Igra prijestolja je samo početna vizualizacija kompleksnijeg i sveobuhvatnijeg djela koje se zove Pjesma leda i vatre. Važniji je pjev nadahnut inspiracijom, i oganj koji iz njega izvire, pa žari krv u venama gdje neutoljenu žeđ može gasiti jedino voda sa ledenog izvora kojeg ljudi još nisu zatrovali svojim namjerama. Ko to još gubi vrijeme braneći ono što se ne može otuđiti, nego uživa i prepusti se pjevu kojim doziva onoga koji je dostojan da zaposjedne prijestolje i napravi novi iskorak. Vječna Igra sa jednim jedinim ciljem, da se povede naprijed i na tom putu osposobi boljeg i jačeg od sebe. Kako bi ga skinuo, vodio dalje i žudio da njega isto tako skinu i povedu. Nema civilizacije dostojne čovjeka i života u kojem se diše punim plućima bez toga. Sve ostalo je nepodnošljivo tlačenje koje generira jad i bijedu, laž, obmanu i licemjerje. Ubija biće u čovjeku.
Eto toliko o onom na šta mene asocira Game of Thrones.