Sve može da se objasni ako imaš strpljenja i dobre volje da čitaš.
Pokušao sam to već objasniti na linku, doduše iz nešto malo šireg ugla.
http://www.sveovinu.com/index.php/topic,1132.msg18439.html#msg18439Pokušat ću se fokusirati na tačku ključanja i brzinu ispravanja u destilaciji tečnosti koja sadrži: metanol, etanol i vodu, što jednostavnije, bez uobičajenih definicija i širenja priče na druge materijale.
Tečnost je skup molekula istih ili različitih jedinjenja sa uspostavljenim relativno jakim međumolekulskim vezama.
Para je skup istih tih molekula među kojima više ne postoje uspostavljene međumolekulske veze. One su raskinute i molekuli se nalaze slobodni u haotičnom kretanju.
Šta je to tačka ključanja u stvari i suštinski?
Moment u kome tečnost dostigne tačno određenu temperaturu zato što je primilo tačno određenu količinu potrebne toplotne energije.
Na šta to utiče toplota pa dolazi do isparavanja po cijeloj zapremini tečnosti? Upravo na kidanje međumolekulskih veza. Na način da kinetička energija, energija kretanja, postane toliko velika da raskine veze među molekulama. Tako se dešava isparavanje pa i ključanje, haotično kretanje molekula.
Dakle tačka ključanja je temperatura na kojoj toplota raskida međumolekulske veze i dolazi do isparavanja po cijeloj zapremini tečnosti.
Tačka ključanja je temperatura izmjerena na čistoj supstanci bez bilo kakvih drugih primjesa i važi samo za nju. Što je i logično jer su u pitanju veze među istim molekulima koje su uvijek iste u nepromijenjenim uslovima. Pa se zna da je to za vodu cca. 100°C, etanol 78,4°C, metanol 64,7 °C
Kada se pomiješaju voda i etanol ne važi više ni jedna od njihovih pojedinačnih tačaka ključanja jer više nisu u pitanju samo međumolekulske veze između iste supstance, istih molekula, nego i međumolekulske veze između molekula različitih materija. Zato što su voda i etanol, jedno u drugom rastvorljivi, a rastvorljivi su zbog toga što njihovi različiti molekuli stupaju u međumolekuske veze. Za razliku na primjer od od ulja i vode koji ne stupaju u takve veze, pa nisu ni rastvorljivi jedno u drugom. Tačka ključanja smjese etanola i vode direktno zavisi od koncentracije jednog i drugog u toj smjesi.
Kada ovoj smjesi dodamo i trećeg, metanol, onda svako sa svakim gradi međumolekulske veze. Međumolekulske veze između metanola i vode u svim koncentracijama etanola ispod 40%, i metanola u koncentracijama karakterističnim za sve voćne rakije, su jače jer je metanol za nijansu rastvorljiviji u vodi, i gradi sa njom čvršću vezu pa će sporije isparavati od njega. Ovo sporije u odnosu na koncentraciju u tečnosti. Što znači da će se u parama, a time i u destilatu-rakiji naći u manjoj koncentraciji nego što je zastupljen u kljuku ili mekoj rakiji koja je sipana u kazan za destilaciju. Na drugoj strani će se naći u većoj koncentraciji u patoci jer pri napuštanju etanola ostaju u većem relativnom odnosu metanol i voda pa je i logično da brže isparava od nje.
Praktično i dokumentovano kod voćnih rakija je to vidljivo ovdje...
http://www.sveovinu.com/index.php/topic,1132.msg18258.html#msg18258http://www.sveovinu.com/index.php/topic,1132.msg19158.html#msg19158Ono što mnoge često zbunjuje, a oni koji pišu neće ili ne znaju da napomenu, je činjenica da tek pri koncentracijama etanola od 80% metanol isparava brže od etanola, pa se na rektifikacionim kolonama sa mnogo podova od kojih oni na vrhu imaju koncentraciju etanola od 80% nalazi u prvencu u većim koncentracija. Postoji još samo jedna situacija kada se metanol pored one veće koncentracije u patoci nađe u još nešto većoj u prvencu, a to je izuzetno niska koncentracija metanola u materijalu za destilaciju. Ne dešava se kod voćnih rakija nego kod pravljenja ruma i sličnih destilata, kao i konjaka koji se pravi isključivo od vina.